Categories
Categories
Ha Toya
by on December 7, 2020
41 views
Nowy zamek Wiśnicz

Tutaj nadal widzimy imponujące zamki w Polsce. Dodam je do listy pierwszych trzech postów tutaj.

Zamek Nowy Wiśnicz w południowej Polsce powstał w XIV wieku jako twierdza rodziny Kmitów. Baszta obronna zbudowana jest na planie prostokąta z dziedzińcem i czterema wieżami na każdym narożniku. Głównymi elementami architektonicznymi w projekcie zamku są późne średniowiecze, wczesny renesans i barok. Łukowy dziedziniec jest jednym z najbardziej niezwykłych elementów reprezentujących ten okres. Podobny dziedziniec znajduje się na Wawelu. W XVI w. Zamek przeszedł na własność słynnej rodziny Lubomirskich. Wkrótce po zakupie zamku Lubomirscy planowali zmienić zamek na barokowy. Niedługo jednak Szwedzi zniszczyli zamek podczas potopu. Kiedy społeczność polsko-litewska pokonała Szwedów, przeprowadzono odbudowę zamku, która jednak nigdy nie została do końca ukończona. Pod koniec XVIII wieku zamek zaczął popadać w ruinę i został doszczętnie zniszczony przez pożar w 1831 roku i pozostawiony opuszczony do początku XX wieku, kiedy to kupił go profesor Maurice Straszewski z Federacji Przodków Lubomirskich. Próbował dojść do siebie, ale ponownie proces nie został zakończony z powodu wybuchu II wojny światowej. Po wojnie zamek został ostatecznie odnowiony.

Zamek Kórnik



Zamek Kórnik w zachodniej Polsce został zbudowany w XIV wieku. Jednak budowla, którą dziś widzimy, przeszła kilka modyfikacji na przestrzeni wieków, a obecny projekt neogotyku został wykonany w 1855 roku przez architekta Karla Friedricha Schinkla. Ogólnie zamek zdecydowanie wyróżnia się w ogólnym krajobrazie zamku w Polsce, a ponadto jest jednym z nielicznych, które przetrwały II wojnę światową. Do zamku prowadzi drewniany most, a zwiedzający mogą podziwiać zamek nie tylko z zewnątrz, ale także od wewnątrz. Wnętrze jest dobrze zachowane, a jednym z najbardziej spektakularnych pomieszczeń w całym zamku jest The Maorish Hall, który, jak nazwa sugeruje, ma przypominać mauretańską architekturę znaną w Afryce Północnej i Hiszpanii.

Zamek Będzin

Prawdziwie średniowieczny zamek w Będzinie w południowej Polsce to kamienna twierdza z XIV wieku, ale wiadomo, że przed XI wiekiem zamek poprzedziła wcześniejsza drewniana konstrukcja. Warownia odegrała znaczącą rolę w obronie Królestwa Polskiego, a później Rzeczypospolitej Polskiej Ponieważ miasto Będzin jest znane w archiwach z IX wieku, nic dziwnego, że w celu jego ochrony zbudowano drewniany mur obronny. Za panowania Kazimierza III Wielkiego drewnianą twierdzę stopniowo odbudowywano w kamieniu.



Zamek pozostał nienaruszony do końca XVI wieku, kiedy zaczął rozpaczać. Niedługo potem, na początku XVII wieku, więcej zniszczeń spowodował pożar, a kolejny potop zepchnął zamek do niemal całkowitego zniszczenia. Chociaż w kolejnych dziesięcioleciach podejmowano próby odbudowy, twierdza nigdy nie odzyskała dawnej świetności.
Be the first person to like this.